Biologija naših las je izredno zanimiva in kompleksna. Verjetno ste se kdaj vprašali “koliko las ima človek na glavi”?
Število las, njihovi cikli rasti in dejavniki, ki vplivajo na gostoto las so fascinantni in bolj zapleteni, kot bi si mislili.
Povprečno število las
Večina ljudi ima na glavi med 100.000 in 150.000 las. Število las je odvisno od različnih dejavnikov, kot so genetika, etnična pripadnost in tip las. Različne barve las imajo lahko različne povprečne gostote. Blondinke na primer običajno nosijo največ las, rdečelaske pa najmanj.
Na kvadratni centimeter je to nekje od 120 do 200 las.
Barva las in povezava z gostoto
Obstaja neposredna povezava med barvo vaših las in vašo povprečno gostoto le-teh?
Ocenjuje se, da imajo ljudje z blond lasmi največje število las, kar 150.000 lasnih pramen. Sledijo jim rjavolasi s 110.000. Tako rdeči kot črni lasje pa imajo manjšo gostoto las in sicer med približno 90.000-100.000.
Ali spol vpliva na gostoto las?
Kljub temu, da nekateri menijo drugače, spol ne vpliva na gostoto las. Moškim rastejo lasje hitreje kot ženskam, iz tu pa izvira domneva, da imajo moški več las kot ženske
Ali obstajajo načini za povečanje gostote las?
Kot smo že omenili, je veliko odvisnega od vaše genetike in drugih dejavnikov, na katere nimate vpliva. Še vedno pa lahko naredite kar precej za zdravje vaših las in tako omilite izpadanje.
Uživanje zdrave, hranljive prehrane, izvajanje dobre nege las in obvladovanje stresa lahko pomagajo ohranjati zdrave človeške lase. Na trgu so vam na voljo tudi različni tretmaji in nege, ki pripomorejo k manjšemu izpadanju las.
Ne smemo pa pozabiti na redne obiske frizerskih salonov. Tam vam bodo poklicni frizerji lahko svetovali glede nege, vas postrigli vašim lasem primerno in seveda uporabljali profesionalne produkte, ki jih ne najdete na policah vsakdanjih trgovin. Njihovih storitev vsekakor ne gre zanemarjati pri želji po zdravih laseh.
Kaj lahko negativno vpliva na število las?
Izpadanje las in zgodnje izpadanje las je odvisno od več dejavnikov. Ti vključujejo:
Starost – Ko ljudje odraščajo, se stopnja rasti njihovih las upočasni, lahko se redčijo in izpadajo. Z leti pride na plano tudi moška plešavost, kar še dodatno pohitri izpadanje las.
Okoljski dejavniki – Če so bili vaši lasje dolgotrajno izpostavljeni UV žarkom in močnim kemikalijam, ali pa imate v vašem telesu hormonsko neravnovesje.
Življenjski slog – Slaba prehrana in visoka stopnja stresa. Prekomerna uporaba produktov za oblikovanje pričeske, kot so kodralniki, likalniki za lase, barve za lase in trajne, lahko prav tako poškoduje lasne mešičke in povzroči znatno izpadanje las.
Še vedno lahko veliko storite sami, da omejite ali celo odpravite zgornje dejavnike tveganja in spodbujate zdravje vaših las.
Obvladovanje ravni stresa, uživanje bolj zdrave prehrane, bogate z vitamini B in beljakovinami, ter izogibanje škodljivim navadam so preprosti, a učinkoviti načini kako do bolj zdravih las.
Svoje obstoječe lase lahko negujete tudi z uporabo visokokakovostnih serumov, šamponov , dodatkov in zdravil za preprečevanje izpadanja las.
Zanimiva dejstva o laseh
Spodaj si oglejte zanimiva dejstva o laseh. Koliko izmed njih ste poznali?
- lasje so sestavljeni iz iste snovi kot nohti – keratin
- povprečen človek dnevno izgubi od 50 do 100 las
- v enem leti lasje povprečno zrastejo za 15 cm
- najdaljši izmerjeni lasje so bili dolgi 5,63m. Rekorderka Xie Qiuping si jih ni postrigla več kot 30 let
- lasje rastejo hitreje poleti. To pa zaradi višjih temperatur in boljšega krvnega obtoka
- najpogostejša barva las na svetu je črna
- lasje so pokazatelj zdravja – slabo stanje vaših las lahko nakazuje na druge probleme v telesu
- barvo las določa genetika
- vaše telo ima približno 5 milijonov lasnih mešičkov
Za lase se nam vsekakor splača malce potruditi, hrana, stres, pravilna nega in reden obisk frizerja. Malo nalog za zdrave in predvsem lepe lase!